Mimo wzrastania świadomości społeczeństwa na temat istotności zdrowego odżywiania i stylu życia, to wiele osób nadal chętnie sięga po niskokaloryczne diety, głodówki i inne diety-cud. Może to wynikać z braku wiedzy na temat swojego zapotrzebowania energetycznego, funkcjonowania organizmu czy skutków diet niskokalorycznych. Jednak z pewnością najbardziej zachęcające są zapewnienia szybkiej utraty masy ciała. Choć brzmi to kusząco, czy wiesz dlaczego nie warto stosować takich rozwiązań?

Diety-cud nie zmieniają nawyków

Krótkotrwała dieta sokowa czy inna o skrajnie niskiej kaloryczności nie zmieni trwale Twoich dotychczasowych schematów postępowania. Dieta odchudzająca jest zazwyczaj stosowana jako pewien etap, który ma skutkować szybką utraty masy ciała. Jednak poprzez traktowanie jej w ten sposób, po zakończeniu diety najpewniej wrócisz do swoich dawnych nawyków żywieniowych, które przez wiele lat doprowadzały do przyrostu masy ciała. Prawdopodobieństwo utrzymania masy ciała jest bardzo niskie z prostego powodu – nie nauczyłaś/eś się postępowania, które by Ci to umożliwiło.

Diety-cud i detoksy prowadzą do efektu jojo, lelcia.pl

Efekt jojo murowany

Diety cud wykluczają bardzo wiele produktów, uważanych powszechnie za niezdrowe – słodycze, słone przekąski, żywność typu fast-food. Osoba stosująca taką dietę i traktująca ją wyłącznie jako etap przejściowy, często nie może doczekać się powrotu do „zakazanych” produktów. Wskutek tego, po zakończeniu diety objada się żywnością, której do tej pory nie mogła spożywać, aby nagrodzić się za wytrwałość. Jest to bardzo częste zjawisko towarzyszące restrykcyjnym dietom. Okazuje się, że nie tylko nie wykształcają one prawidłowych nawyków żywieniowych, ale także sprzyjają przyjmowaniu ogromnych ilości kalorii po zakończeniu diety. Są to najczęstsze przyczyny przybierania masy ciała „z nawiązką” po zakończeniu kolejnej diety-cud.

Efekt jojo to częsty efekt restrykcyjnych diet, lelcia.pl

Restrykcyjne diety pogorszają relacje z jedzeniem

Jakkolwiek to brzmi, popularne diety są po prostu podchwytliwe. To nie one są obwiniane o brak powodzenia redukcji. Jeśli kiedykolwiek nie udało Ci się wytrzymać na restrykcyjnej diecie, sięgając następnie po niezliczone ilości zakazanego jedzenia, z pewnością towarzyszyła Ci ogromna frustracja i wyrzuty sumienia. Taka sytuacja prowadzi najczęściej do myśli, że to my zawiedliśmy – nie zauważamy, że to dieta była dla nas nieodpowiednia. W końcu koleżanka na tej diecie schudła, więc naszą winą jest to, że my nie potrafiliśmy jej przestrzegać, nie mieliśmy wystarczająco silnej woli. Jest to pierwszy krok, który może prowadzić do błędnego koła odchudzania. Kolejna dieta-cud, kolejny brak silnej woli, kolejna frustracja i kolejne dodatkowe kilogramy wskutek efektu jojo.

Restrykcyjne diety nie tylko nie wykształcają dobrych nawyków żywieniowych, ale wręcz prowadzą do ich pogorszenia. Dzielą produkty na „dozwolone” oraz „zakazane”. Z czasem może to prowadzić do zaburzeń odżywiania, takich jak ortoreksja czy kompulsywne objadanie się. Jeśli widzisz u siebie powyższe schematy, wyjdź z błędnego koła! Sięgnij po profesjonalną pomoc dietetyczną lub psychodietetyczną. Spróbuj innej drogi! Umów się z na konsultację dietetyczną:

Diety niskokaloryczne a zdrowie

Prócz wpływu na relacje z jedzeniem oraz występowanie efektu jojo, diety niskokaloryczne mogą po prostu zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Dostarczenie dorosłej osobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych z dietą o bardzo niskiej energetyczności, np. 1500 kcal, jest trudne. Natomiast w przypadku diet głodówkowych, czy ograniczających się wyłącznie do owoców i warzyw – praktycznie niemożliwe. Długotrwałe niedobory mikro- i makroskładników mogą wywołać wiele niepożądanych skutków – obniżenia odporności czy zaburzeń hormonalnych. W przypadku kobiet, takie zabiegi mogą doprowadzić m. in. do zaniku miesiączki i problemów z płodnością.

Konsekwencje restrykcyjnych diet, lelcia.pl

Podsumowanie

Wyłącznie praca nad trwałą zmianą nawyków może przynieść zadowalające efekty związane z redukcją masy ciała. Niestety, jest to długotrwały proces. Nie da się w kilka dni zmienić nawyków, które towarzyszą nam od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pracować nad zmianą swoich schematów postępowania, zajrzyj do wpisu „Nawyki – jak je skutecznie wykształcać i zmieniać?”.

Do odchudzania warto podejść z głową. Nie mając odpowiedniej wiedzy, warto skonsultować się z dietetykiem, który przeprowadzi Cię przez ten proces lub przynajmniej wskaże odpowiednią drogę. Ustrzeże Cię to przed frustracją, która może towarzyszyć nieumiejętnie prowadzonej redukcji, oraz nauczy odpowiednich wyborów żywieniowych i podejścia do jedzenia.

Pragniesz wyjść z błędnego koła odchudzania lub podjąć swoją pierwszą próbę redukcji masy ciała? Serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą współpracy indywidualnej! Pokażemy Ci, że zarówno redukcja, jak i zdrowe odżywianie, mogą być całkiem przyjemne!

Dodaj komentarz