Posłuchaj mnie na:

Czy zdrowa dieta jest droga?

Czy zdrowa dieta jest droga?

Kiedy pojawia się w naszej głowie myśl „zacznę się zdrowiej odżywiać”, to zaraz po niej rodzi się kolejna „będę przez to więcej wydawać na jedzenie”. Spowodowane to jest faktem, że od lat wmawia się nam, że to, co zdrowe jest lepsze, a lepsze zazwyczaj będzie droższe.

Nie do końca się z tym zgodzę. Przechadzając się po sklepach spożywczych widzimy tony przetworzonego jedzenia. Czy ich ceny są niskie? Raczej nie…

W dzisiejszym wpisie porównamy ceny niektórych produktów. Sprawdzę, ile płacimy za dopisek „bio” oraz doradzę, jak wydawać mniej. Przedstawię Ci również moje gotowe jadłospisy, a także wyliczę, ile kosztuje tydzień żywienia według premierowego jadłospisu studenckiego.

Czym jest „zdrowa dieta”?

Na ten temat nagrałam podcast, w którym szczegółowo omawiam Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

W wielkim skrócie- taka dieta będzie oparta na warzywach i owocach. Dodatkowo dojdą nam produkty zbożowe, jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych i chude mięso. Nie należy zapominać też o orzechach i pestkach, a także olejach roślinnych.

Jak oszczędzać na zakupach spożywczych?

Ruchy less waste oraz zero waste coraz bardziej zyskują na popularności. Słusznie! Zbyt dużo produktów spożywczych trafia do śmietników, przez co marnujemy nie tylko żywność, ale także pieniądze, energię i wodę!

W żywieniu warto podejmować świadome decyzje zakupowe, aby zminimalizować marnowanie. Jak to osiągnąć?

Planuj posiłki i twórz listy zakupów

Brzmi skomplikowanie? Może tylko na początku! Uwierz mi, że robienie zakupów z listą pomoże Ci nie tylko kontrolować budżet, ale także wagę. Udowodniono, że planowanie posiłków sprzyja utracie niechcianych kilogramów. Kupujemy to, czego potrzebujemy. Nie ponosi nas chwila i w naszym koszyku nie ląduje pięć paczek chipsów i kilogram ciastek. Dodatkowo zaleca się chodzenie na zakupy po posiłku. „Na głodnego” z pewnością skubniemy coś na szybko: niekoniecznie będzie to pożywne, ale prawdopodobnie wysokokaloryczne.

W moich jadłospisach znajdziesz listę zakupów, która pozwoli Ci nabyć niezbędne produkty!

Naucz się przechowywać

W lodówce czy poza nią? W szufladzie czy na blacie? Koniecznie poznaj odpowiedzi na te pytania. Pamiętaj też o bardzo prostej czynności: mrożeniu! Dzięki takim działaniom z pewnością mniej produktów będzie się marnować.

Czy warto kupować produkty BIO?

Moim osobistym zdaniem: nie. Takie produkty nie będą zdrowsze, nie będą mieć znacznie więcej wartości odżywczych. Będą za to dużo droższe, ze względu na swoje certyfikaty i warunki, w jakich są uprawiane czy produkowane.

Ja zawsze wybieram produkty tradycyjne, bez dopisków „bio”, „eko” czy „organic”. Nikomu nie narzucam swoich decyzji, jednak pokazuję, że można na nich sporo oszczędzić!

Jak widać na powyższej grafice: płatki BIO są ponad dwa razy droższe niż produkt tradycyjny. Decyzja, jakie wybierzesz, należy do Ciebie! Jedne i drugie z pewnością będą zdrowe.

Mądrze korzystaj z promocji

Zaopatrz się w kartę lojalnościową swojego sklepu, bądź zainstaluj jego aplikację. Możesz również kupować opakowania XXL produktów o długiej dacie przydatności (np. kilogram kaszy jaglanej zamiast czterech paczek po 100 g).

Pamiętaj, żeby hasło „promocja” nie przysłaniało Ci racjonalnego myślenia. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz, to nie kupuj, nawet jeżeli jest świetna okazja.

Produkt produktowi nie równy

Ktoś może narzekać, że kilogram łososia kosztuje aż 60 zł, jednak tygodniowa porcja (140 g) wynosi jedynie 8,4 zł.

Tyle samo zapłacimy za niecałe trzy czekolady czy dwie paczki chipsów. Ta kwota nie wystarczy nam nawet na kebab czy Big Maca. Za to kupimy za nią kilogram ciecierzycy, którą spożytkujemy na wykonanie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu posiłków.

Twoje żywienie to Twój wybór. Wybieraj mądrze.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przy zdrowych zakupach warto o tym pamiętać. Nadwaga oraz otyłość, które często są skutkiem niewłaściwej diety, prowadzą do wielu chorób. Te natomiast należy leczyć, a jak wiemy leki kosztują, i to niemało.

Osobiście wolę zostawić swoje pieniądze w warzywniaku, a nie w aptece.

Zakupy z jadłospisem studenckim na cały tydzień!

Poniżej przedstawiam tygodniową listę zakupów, którą znajdziecie w II edycji jadłospisu studenckiego. Dotyczy ona planu na 1800 kcal. Według moich obliczeń koszt tygodniowych zakupów wyniesie około 150 zł, czyli 21,5 zł/ dzień. Oczywiście kwota ta może się różnić, być wyższa lub też niższa, wszystko zależy od miejsca, w którym robisz zakupy.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy wpis okaże się przydatny, a Twoje kolejne zakupy będą o wiele bardziej przemyślane.

Dzisiaj do sprzedaży trafiła również druga odsłona jadłospisu studenckiego, który okazał się hitem! Możesz go kupić w promocyjnej cenie do dnia 08.06.2020 do godziny 15:00!

Brak komentarzy
Dodaj komentarz
Name*
Email*