Prawidłowy sposób odżywiania oraz styl życia odgrywają w chorobie Hashimoto ogromną rolę. Choć nie jesteśmy w stanie dietą wyleczyć naszej tarczycy (a właściwie układu immunologicznego, który atakuje jej tkanki), z pewnością możemy złagodzić przebieg choroby i wspomóc pracę gruczołu tarczowego. W artykule „5 najpopularniejszych mitów na temat choroby Hashimoto” znajdziesz informacje na temat częstych zaleceń dietetycznych, które nie zawsze są zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej. Na jakie składowe diety należy więc zwrócić uwagę?

Antyoksydanty i dieta przeciwzapalna w Hashimoto

Dieta przeciwzapalna, bogata w zdrowe tłuszcze, witaminę E, C, A, a także związki biologiczne o działaniu przeciwzapalnym, odgrywa ogromną rolę w wyciszaniu stanu zapalnego towarzyszącego chorobie Hashimoto. Aby dowiedzieć się więcej na jej temat, sprawdź treść artykułu „Stan zapalny – jak powinna wyglądać dieta i dla kogo jest wskazana?”. Prócz niej, warto również zadbać o podaż poniższych składników.

Dieta przeciwzapalna a praca tarczycy, lelcia.pl

Udział białka w diecie

Podaż białka wraz z dietą osób chorych na Hashimoto powinna być zwiększona w stosunku do ogólnych zaleceń. Jego udział w diecie powinien wynosić nawet 25% energetyczności.

Jod a niedoczynność tarczycy

Składnik mineralny, który powinien jako pierwszy przychodzić do głowy w kontekście diety osób z niedoczynnością tarczycy. Chorujący na Hashimoto powinni na jod uważać podwójnie. Do prawidłowej syntezy hormonów tarczycy konieczna jest odpowiednia, zgodna z zaleceniami podaż jodu w diecie. Istnieje jednak podejrzenie, iż nadmierna podaż tego pierwiastka może być jednym z czynników ryzyka rozwoju autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Nie należy więc w Hashimoto stosować suplementacji jodem. Zaleca się również zwrócenie szczególnej uwagi na poziom spożycia soli kuchennej, która jest głównym źródłem jodu w diecie Polaków. Należy odnaleźć złoty środek – spożywaj 2-3 porcje ryb tygodniowo oraz wybieraj sól jodowaną, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Kieruj się jednak zaleceniami i nie spożywaj więcej niż 5 g (1 łyżeczki) soli w ciągu dnia.

Nadmiar soli i jodu może szkodzić tarczycy, lelcia.pl

Selen – jeden orzech załatwi sprawę?

Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Wchodzi w skład dejodynazy, uczestniczy więc w przemianie tyroksyny do trijodotyroniny (T3), natomiast jego niedobór powoduje zmniejszenie przyswajalności jodu. Z tego względu, należy zadbać o spożycie produktów bogatych w ten pierwiastek, takich jak ryby i skorupiaki, czosnek, grzyby oraz orzechy brazylijskie.

Z różnych źródeł można dowiedzieć się, iż wystarczy jeden orzech brazylijski, aby pokryć całodobowe zapotrzebowanie na selen. Faktycznie, taka sytuacja ma miejsce podczas spożywania orzechów pochodzących z Brazylii, Peru czy Wenezueli. Niestety, w sklepach występują głównie orzechy brazylijskie pochodzące z Boliwii i charakteryzują się kilkukrotnie mniejszą zawartością selenu. Proponuję więc poszukać w sklepach internetowych orzechów pochodzących z wyżej wymienionych regionów, których gleby odznaczają się wyższą zawartością tego pierwiastka.

Warto dodać, iż istnieje niewielka granica między prawidłową dawką selenu a dawką toksyczną. Należy więc z ostrożnością podchodzić do jego suplementacji.

Orzechy brazylijskie jako źródło selenu, lelcia.pl

Cynk a praca tarczycy

Cynk to kolejny pierwiastek niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy. Jego niedobór w diecie może prowadzić do zaburzenia transformacji nieaktywnej tyroksyny (T4) do aktywnej trijodotyroniny (T3). Znaczącym źródłem cynku w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego – sery podpuszczkowe, jaja, mięso. Z tego względu, osoby na dietach roślinnych, powinny zwrócić uwagę na jego podaż z produktami pochodzenia roślinnego. W cynk obfitują nasiona lnu, pestki dyni, zarodki pszenne oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

Żelazo – składnik peroksydazy jodującej

Żelazo jest składnikiem tarczycowej peroksydazy jodującej, odpowiadającej za aktywację przemiany tyreoglobuliny do tyroksyny i trijodotyroniny. Niedobór żelaza w diecie może powodować nasilenie niedoczynności tarczycy – obniżenie stężenia T3 oraz podwyższenie TSH. Źródłami żelaza są przede wszystkim podroby, mięso czerwone oraz jaja. Roślinnymi źródłami są natomiast nasiona roślin strączkowych, nasiona lnu, pestki dyni, otręby pszenne czy pistacje.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym nabiał, są źródłem żelaza i cynku, lelcia.pl

Witamina D a Hashimoto

Witamina D, choć kojarzy się głównie ze zdrowiem kości, ma szeroki wachlarz funkcji w ludzkim organizmie. Odgrywa m.in. znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki tarczycowej oraz zmniejsza produkcję cytokin prozapalnych, stymulując syntezę cytokin przeciwzapalnych.  Choć jej niedobór obserwuje się u znacznej części społeczeństwa, u osób z chorobą Hashimoto notuje się go częściej. Zbyt niska podaż witaminy D sprzyja rozwojowi chorób autoimmunologicznych, nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzeń metabolicznych. Głównym jednak źródłem witaminy D dla organizmu jest endogenna synteza skórna. Z tego powodu, w miesiącach od września do kwietnia, zaleca się jej suplementację w ilości 800-2000 IU/dobę. Jeśli jednak w pozostałych miesiącach nie przebywasz zbyt często na słońcu, rozważ całoroczną suplementację.

Witamina D a autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, lelcia.pl

Witamina B12 a Hashimoto

U osób borykających się z chorobą Hashimoto, częściej zaobserwowano niedobory witaminy B12 niż w przypadku populacji ogólnej. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wielu zaburzeń, takich jak niedokrwistość megaloblastyczna oraz zaburzenia neuropsychiatryczne. Zaleca się więc spożywanie produktów odzwierzęcych, takich jak chude mięso, ryby, jaja czy nabiał. Osoby na diecie wegańskiej powinny obligatoryjnie wdrożyć suplementację witaminy B12.

Błonnik pokarmowy w niedoczynności tarczycy

Znaczącym składnikiem diety w przypadku niedoczynności tarczycy jest błonnik. Osoba z niewyrównaną niedoczynnością, może borykać się z różnymi zaburzeniami, w tym ze spowolnioną perystaltyką jelit. Może się to objawiać zaparciami, w przypadku których pomocne będzie wyższe spożycie błonnika. Znajdziemy go przede wszystkim w owocach, warzywach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych. Pamiętaj, aby podczas zwiększania ilości błonnika w diecie, zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie odpowiedniej ilości płynów (1,5-3 l), najlepiej w postaci wody.

Dieta a zdrowie tarczycy, lelcia.pl

Zastosowanie powyższych wskazówek z pewnością wspomoże pracę Twojej tarczycy. Aby ten mini-poradnik o Hashimoto był kompletny, należy wspomnieć o bardzo istotnej sprawie – odstępie między przyjęciem leku a spożyciem pierwszego posiłku. Po przyjęciu lewotyroksyny, zachowaj minimum półgodzinną, a najlepiej 1-godzinną przerwę przed spożyciem śniadania, ale także kawy i herbaty. Unikaj jednak w pierwszym posiłku produktów sojowych (soja, tofu, tempeh, napój sojowy, jogurt sojowy), gdyż mogą ograniczać wchłanianie leku.

Jeśli potrzebujesz pomocy w skomponowaniu prawidłowej diety przy chorobie Hashimoto – zapoznaj się z naszą ofertą indywidualnej opieki dietetycznej:

Piśmiennictwo:

Dodaj komentarz