Multiwitamina – czy warto ją stosować?

Kompleksy witamin są jednymi z najchętniej kupowanych suplementów. Szczególnie w świecie fitness promuje się je jako coś niezbędnego. Czy rzeczywiście osoba dbająca o jakość swojej diety powinna się wspomagać produktem multiwitaminowym? Jakie niedobory dotykają Polaków? Czy przyjmowanie wszystkiego w jednej pigułce jest rozsądne i bezpieczne? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Multiwitamina – kto po nią sięga?

Z moich obserwacji wynika, że takie preparaty najczęściej kupują osoby:

  • będące w ciąży;
  • chcące zdrowo się odżywiać;
  • uważające, że źle się odżywiają;
  • wierzące, że współczesna żywność nie zawiera wystarczającej ilości witamin i minerałów.

Ciąża

Suplementacja w okresie ciąży powinna być dobierana przez lekarza prowadzącego na podstawie wywiadu oraz wyników badań. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kluczowe są:

  • jod,
  • kwas foliowy,
  • DHA,
  • żelazo,
  • witamina D.

Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które będą zawierać wszystkie składniki. O ile co do suplementacji jodem, witaminą D czy kwasem foliowym nie ma wątpliwości, o tyle żelazo będzie potrzebne jedynie u kobiet z niedoborem tego składnika. Jak się o tym dowiedzieć? Należy sprawdzać regularnie morfologię oraz ferrytynę.

Przed zakupem warto patrzeć na dawki oraz zawartość innych witamin – nie każdej mamie będą one potrzebne. Produktem godnym uwagi jest na przykład MamaDHA Premium+.

Chęć zdrowego odżywiania

Odżywiasz się, bazując na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej? Pilnujesz, aby Twoja dieta była bogata w owoce, warzywa i produkty zbożowe? Masz dobre wyniki krwi? W takim razie multiwitamina nie będzie Ci potrzebna. Wszystkie składniki mineralne oraz witaminy dostarczasz z dietą. Nie jest to trudne!

Tragiczna dieta

Jeżeli Twoja dieta obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe, cukier oraz sól, nie znasz smaku owoców ani warzyw, żywisz się nieregularnie, to… multiwitamina dużo Ci nie pomoże.

Pracę nad sobą powinieneś zacząć od poprawy jakości diety. Nie wiesz, jak do tego podejść? Pomocne mogą okazać się gotowe jadłospisy. Dzięki nim:

  • zaczniesz jeść więcej warzyw i owoców;
  • nie będziesz spożywać za dużo soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych;
  • zadbasz o odpowiednią podaż wszystkich witamin i minerałów – nawet tych, które wśród naszej populacji są często niedoborowe;
  • ugotujesz smaczny posiłek bez studiów gastronomicznych – przepisy są niezwykle proste;
  • zrobisz zakupy szybko i bez większej filozofii – pomoże w tym lista zakupów.
Promocja na gotowe jadłospisy trwa do 19.10.2020

Przeanalizuj swój sposób żywienia, znajdź jego słabe strony i zacznij nad tym pracować. Jest to najlepsza inwestycja w swoje zdrowie i dobre samopoczucie!

„Ale przecież współczesna żywność jest wyjałowiona!”

To, że zawartość składników mineralnych czy też witamin w warzywach i owocach zmienia się z biegiem lat, jest naturalne. W niektórych przypadkach wzrasta, w innych maleje, nie są to jednak diametralne różnice.

Według danych GUS Polacy jedzą niespełna 280 g owoców i warzyw dziennie, gdzie WHO mówi, że minimum to 400 g, a naukowcy apelują o zwiększenie tego spożycia do 800 g na dobę.

Zamiast po tabletkę lepiej sięgnij po jabłko lub paprykę. Serio! Oprócz witamin i składników mineralnych zawierają one również błonnik czy fitozwiązki o prozdrowotnych właściwościach.

Multiwitamina – to w końcu jest zła czy nie?

To wszystko tak naprawdę zależy. Na rynku możesz znaleźć wiele preparatów, w których dawki poszczególnych witamin będą kilkadziesiąt razy wyższe niż te rekomendowane. Pamiętaj – co za dużo, to niezdrowo:

  • zbyt wysokie dawki witaminy C mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych,
  • selen w dużych ilościach będzie sprzyjać rozwojowi insulinooporności,
  • nadmiar żelaza czy folianów zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu.

Dodatkowo warto pamiętać, że żelazo, cynk i miedź będą konkurować ze sobą o wchłanianie. Masz niedobory żelaza i stosujesz preparat multiwitaminowy? Raczej Ci nie pomoże.

Kompleksy witamin są przedmiotem wielu badań. Na razie nie udowodniono, że zmniejszają śmiertelność. Ich jakość również budzi wiele wątpliwości – często są zanieczyszczone lub mają przekoloryzowany skład. Przecież to tylko suplementy, a nie leki. One rządzą się innymi prawami.

Zwróć uwagę na prawdziwy problem

Jeśli coś jest nie tak, to absolutnie nie zamiataj tego pod dywan, a szukaj rozwiązania.

Zła dieta

Zbyt małe spożycie warzyw i owoców, strach przed produktami zbożowymi. Do tego wysoki udział produktów przetworzonych, które są bogate w sól, cukier i tłuszcze nasycone. Jeśli tak to u Ciebie wygląda, to czas nad tym popracować. Uwierz mi, że z biegiem lat coraz trudniej będzie zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o swoje zdrowie.

Rzeczywiste niedobory

Polacy bardzo często borykają się z niedoborem magnezu, żelaza, wapnia, witaminy D3 czy B1, a także B12. Czy trzeba wtedy sięgać po multiwitaminę? No nie. Warto zastosować suplementację celowaną. Po wynikach krwi zorientujemy się, czy przypadkiem nie mamy anemii. Weganom i wegetarianom zaleca się suplementację witaminą B12. Natomiast w okresie jesienno-zimowym każdy z nas powinien przyjmować witaminę D3.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Ci czym są multiwitaminy i komu są potrzebne. Oczywiście w niektórych przypadkach ich stosowanie będzie uzasadnione i przyniesie korzyści, natomiast należy uważnie wybierać odpowiedni preparat. Tym bardziej, że zbyt chętne sięganie po nie może się okazać niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz