Jod, czyli pierwiastek tarczycy

jod czyli pierwiastek tarczycy

Jod i jego funkcje

Jod jest składnikiem hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny, przez co pośrednio wpływa na regulację tempa metabolizmu. Hormony tarczycy mają z kolei ogromny wpływ na nasz organizm, w tym funkcjonowanie poszczególnych narządów.

Zapotrzebowanie na jod

Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dzienne wystarczające spożycie (AI) jodu wynosi:

  • 90 μg dla dzieci od 1 do 6 r.ż.;
  • 100 μg dla dzieci od 7 do 9 r.ż.;
  • 120 μg dla dzieci od 10 do 12 r.ż.;
  • 150 μg dla dzieci od 13 r.ż. oraz dorosłych;
  • 220 μg dla kobiet w ciąży;
  • 290 μg dla kobiet karmiących.

Niedobór jodu jest poważnym problemem zdrowotnym w wielu krajach. Jego przewlekła forma może prowadzić do niedoczynności tarczycy, powiększenia gruczołu tarczowego i powstania wola.

W ciąży niedostateczna podaż jodu może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mózgu u płodu czy noworodka. Może być także przyczyną problemów z płodnością, dlatego też podczas ciąży i karmienia wskazana jest dodatkowa suplementacja.

Z nadmiarem jodu spotykamy się rzadko. Najczęściej występuje przy nadmiernym spożywaniu suplementów. W efekcie może doprowadzić do nadczynności tarczycy.

Instytut Żywności i Żywienia w 2017 roku poinformował, że w Polsce kobiety spożywają średnio 117 μg jodu na dobę, a mężczyźni 176 μg.

Wchłanianie jodu

W przewodzie pokarmowym wchłaniane jest prawie 90% jodu z pożywienia. Dodatkowo warto wspomnieć, że organizm absorbuje ten pierwiastek również przez błony śluzowe narządów oddechowych i skórę. Pobyt w rejonach nadmorskich wpływa pozytywnie na odżywienie jodem.

U osób spożywających niewystarczające ilości jodu dodatkowym utrudnieniem będą substancje goitrogenne, ponieważ blokować będą przyswajanie jodu z pożywienia.

Źródła jodu

W Polsce głównymi źródłami jodu są:

  • żywność pochodzenia morskiego (ryby, owoce morza, algi i wodorosty);
  • produkty mleczne i ich przetwory;
  • sól jodowana.

Należy pamiętać, że ilość jodu w produktach będzie zależna od jego zawartości w wodzie, glebie czy też paszy.

W Polsce od 1997 roku obowiązuje nakaz jodowania soli kuchennej. Przyniósł on oczekiwane rezultaty. Należy jednak pamiętać, że jej zbyt wysokie spożycie może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Spożywając sól należy pamiętać, że dzienna podaż nie powinna przekraczać 5 gramów. Wlicza się w to również sól zawartą w innych produktach spożywczych (nie tylko taką z solniczki). Ona niestety najprawdopodobniej nie zawiera jodu.

W przypadku diety wykluczającej ryby bądź dosalanie potraw, warto przedyskutować włączenie suplementacji jodem ze swoim lekarzem lub dietetykiem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że informacje zawarte w artykule okażą się przydatne. Do tej pory w podobny sposób omówiłam również inne składniki naszej diety:

Zachęcam również do zapoznania się z moją ofertą:

Dodaj komentarz